David Horehleď | 14. září 2006, 10:05
Valná hromada ASPŠ ČR schvaluje:
- zprávu o činnosti Rady za uplynulé období mezi 7. v. h. ve velké Bystřici a 8. v. h. v Peci pod Sněžkou
- zprávu o hospodaření za rok 1996 a I. až VIII. 1997
- zprávu revizní komise
- rámcový rozpočet
- založení Kanceláře ASPŠ ČR, jejíž činnost smluvně zajišťuje firma E. Hiršová, Kutná Hora. Pověřuje předsedu uzavřením příslušné smlouvy na práce v rozsahu do 15 hodin měsíčně se sazbou 200 Kč za hodinu
- podle stanov upravených na 7. valné hromadě odměnu předsedovi za uplynulý rok ve výši 10000 Kč členům rady a vedoucím sekcí odměnu ve výši 2000,- Kč
- členský příspěvek na rok 1998 ve výši 3000,- Kč
- příspěvek na likvidaci následků povodní čtyřem členským školám v souladu se Stanovami sdružení ve výši 160.000,- Kč. (SPŠ stroj. Olomouc, tř. 17 listopadu 49; SPŠ el. Olomouc, Božetěchova 3; SPŠ stroj. a el. Uherské Hradiště, Kollárova 617; SPŠ stroj. Přerov, Havlíčkova 2)
Valná hromada ASPŠ ČR ukládá předsedovi a Radě projednat s odpovědnými pracovníky MŠMT následující část usnesení:
- Znovu zdůrazňujeme potřebu návratu k financování SOŠ celostátně platnými normativy bez přerozdělování na úrovni ŠÚ.
- Jsme znepokojeni nárůstem předpisů a regulativů zasahujících do kompetencí ředitele, které jen komplikují efektivní řízení školy a nepřinášejí žádné úspory.
- Zvýšení vyučovací povinnosti ředitelů a zejména zástupců ředitelů, které výrazně omezuje prostor pro řídící práci chápeme jako nedocenění významu a rozsahu této práce na školách.
- Zvýšení přímé vyučovací povinnosti učitelů vyvolává potřebu vytvořit časový prostor pro nadstandardní činnosti (metodická práce, rozvojové projekty, kontakty s praxí, atd.). Proto považujeme za vhodné ponechat řediteli možnost snížit v těchto případech přímou vyučovací povinnost ve stanoveném rozsahu, bez nároku na další finanční prostředky.
- Považujeme za účelné umožnit ředitelům, aby část své přímé vyučovací povinnosti plnili „ředitelskými hodinami“. Účelem těchto hodin je přímý kontakt se žáky různých tříd a získáváni neformálních poznatků.
- Opakovaně zdůrazňujeme nutnost zvýšení týdenního počtu vyučovacích hodin (včetně hodin vzniklých dělěním) na SOŠ. Z rozboru učebních plánů studijních oborů vyučovaných souběžně na našich školách vychází tato minimální hodnota týdenního počtu hodin bez realizace volitelných a nepovinných předmětů:
technické obory: | technicko administrativní: | tech. lycea: |
51 | 48 | 45 |
Výše uvedené hodnoty vycházejí z nezbytného dělení na základě předpisů bezpečnosti práce a počtu pracovišť v laboratořích a odborných učebnách. Neumožňují realizovat učebním plánem stanovené volitelné a nepovinné předměty. Proto nejnižší přijatelné hodnoty jsou:
technické obory: | technicko administrativní: | tech. lycea: |
53 | 50 | 47 |
- žádáme MŠMT aby ředitelům SOŠ bylo výjimkou umožněno rozhodnout o konání praktické maturitní zkoušky v dřívějším termínu, na základě ustanovení §26 odst. 2 vyhlášky 442/91 Sb.
Dále valná hromada ukládá Radě:
- projednat s odpovědnými pracovníky ministerstva kritéria pro stanovení příplatků za vedení a osobních příplatků ředitelů škol tak, aby respektovala specifičnost odborných škol.
- zjistit stav prací na reformě maturitních zkoušek a podle aktuální situace projednat konkrétní závěry.
Valná hromada ukládá Radě a kanceláři sdružení rozvinout mezinárodní kontakty za účelem získávání dalších poznatků o rozvoji a činnosti našeho typu škol. Podle možnosti zorganizovat exkurzi na odpovídající školy v zahraničí s příspěvkem z rozpočtu asociace.
Valná hromada doporučuje všem školám sdružení zajistit si možnost komunikace po síti Internet.
Valná hromada podporuje ustanovení Národní rady pro vzdělávání a ukládá Radě usilovat o zastoupení v sekci odborného vzdělávání. Valná hromada bere na vědomí ustanovení sekce průmyslových škol chemických.
V Peci pod Sněžkou 2.10.1997
Ing. Petr Richter, v.r. - předseda Asociace SPŠ